
Ředitel amerického úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) říká, že agentura má obavy z toho, že Apple Pay Later a další nabídky Big Tech vstoupí do úvěrového byznysu typu „koupit hned, plaťte později“ (BNPL).
CFPB již zkoumá trh BNPL, přičemž pět stávajících hráčů nyní musí agentuře předložit podrobné informace. Nyní podle Financial Timesředitel CFPB Rohit Chopra, říká, že regulátor se také „bude muset velmi pečlivě podívat [at] důsledky vstupu velkých technologií do tohoto prostoru.“
Publikace uvádí, že jeho komentáře byly zamýšleny jako varovný výstřel pro Silicon Valley, konkrétně kvůli spuštění služby Apple Pay Later od společnosti Apple.
Na dotaz ohledně uvedení Apple na trh Chopra řekl, že vstup jakékoli velké technologické firmy do krátkodobých půjček „vyvolává řadu problémů“, zejména v souvislosti se shromažďovanými údaji o zákaznících.
„Je to kombinováno s historií procházení, historií geolokace, zdravotními údaji a dalšími aplikacemi?“ řekl. „Ambice Big Tech, pokud jde o ‚koupit hned, plaťte později‘, jsou neoddělitelně spojeny s touhou ovládnout digitální peněženku.“
„Každý technologický gigant, který má velkou kontrolu nad mobilním operačním systémem, bude mít jedinečné výhody pro širší využití dat a elektronického obchodování,“ pokračoval. Každá taková firma bude pokračovat v prosazování finančních služeb, „aby získala ještě hlubší náhled na chování spotřebitelů.“
Čína je trh, na kterém již dominují velké technologické firmy nabízející finanční služby, jako je Alipay a WeChat Pay. Chopra uvedl, že se obává, že takové služby „dotěrně“ získávají „mimořádné okno“ do chování spotřebitelů.
„Obecně se obávám, že se přikláníme k tomuto typu systému,“ řekl.
První zpráva CFPB o hráčích na trhu BNPL před vstupem společnosti Apple bude zveřejněna v září.
Služby společnosti Apple se staly součástí nabídky Apple Pay, přičemž uživatelé mohou rozdělit náklady na transakci do čtyř plateb během šesti týdnů.
Zdroj: appleinsider.com