Apple pohrozil, že ve Spojeném království ukončí služby jako Facetime a iMessage, pokud vláda Westminsteru prosadí kontroverzní legislativu.
Navrhovaná aktualizace zákona o vyšetřovacích pravomocích z roku 2016 je v současné době ve veřejné konzultaci. Veřejnost je vyzvána, aby se ke změnám vyjádřila. Ty mimo jiné stanoví, že služby pro zasílání zpráv musí o nových bezpečnostních prvcích před jejich zavedením informovat ministerstvo vnitra – oddělení vlády Spojeného království odpovědné za imigraci, bezpečnost a zákon a pořádek. Současné zákony mohou vyžadovat to druhé, ale existuje nezávislý proces dohledu a možnost odvolat se před přijetím opatření.
„Za současného stavu není provozovatel v období přezkumu povinen žádosti vyhovět, dokud ministr přezkum nedokončí,“ píše se v konzultačním materiálu. „Pokud si operátor přeje provést změny ve svém systému, které by nepříznivě ovlivnily současný zákonný způsob přístupu, mohlo by to mít za následek mezeru ve schopnostech během období přezkumu – problém, který by podle našeho názoru měl být řešen.“
Apple je proti „snifferově chartě“
Jak uvádí BBC, Apple poskytl zpětnou vazbu velmi jasným způsobem. Ve skutečnosti se společnost důsledně staví proti změnám v průběhu celého procesu, kterému se říká „snoop charter“. Kromě změn předpisů pro funkce zabezpečení zasílání zpráv se Apple zdráhá provádět globální změny svých produktů, aby byly v souladu s předpisy Spojeného království. Společnost trvá na tom, že neprovede žádné změny v souladu se zákony země, kterou popisuje jako „vážnou a přímou hrozbu pro bezpečnost dat a soukromí“ pro uživatele na celém světě. Apple by raději své služby v zemi vypnul a nechal je beze změny pro zbytek světa.
Mnoho služeb pro zasílání zpráv, včetně iMessage a Facetime, má end-to-end šifrování, což znamená, že majitelé těchto služeb nemají přístup k obsahu zpráv, i když jim to nařídí soudce. Nová legislativa by však dala ministerstvu vnitra pravomoc požadovat po službách prolomit šifrování a získat tak přístup k informacím obsaženým v budoucích zprávách.
Taková je opozice společnosti Apple, že společnost pohrozila, že v této zemi ukončí své služby zasílání zpráv, pokud nebudou změny implementovány. Těžko soudit, zda je tato hrozba míněna vážně; iMessage (nemluvě o „zelené bublině“, která vám umožní připojit se ke skupinovému chatu iMessage z telefonu s Androidem) je cennou zbraní pro nalákání uživatelů chytrých telefonů do ekosystému Applu a Facetime je téměř stejně populární. Odstranění těchto klíčových produktů by poškodilo šance Applu na klíčovém trhu – ale společnost by to mohla považovat za užitečnou oběť, aby se vyhnula ohrožení bezpečnosti svých produktů na různých trzích.
Cupertino samozřejmě bude doufat, že britská vláda blaf neprokoukne – za předpokladu, že je to jeden.
Tento článek se poprvé objevil na Macworld.com a byl přeložen z angličtiny
Zdroj: macwelt.de