Macwelt vám přeje dobré ráno!
V noci 21. července 1969 Neil Armstrong tweetoval aforismus: „Je to jeden malý krok pro člověka, jeden obrovský skok pro lidstvo“ z Měsíce, na kterém před několika hodinami (20. července) přistál spolu s Edwinem Aldrinem v přistávací kapsli „Orel“.
No, ve skutečnosti netweetoval, používal staromódní techniku přenosu hlasu prostřednictvím rádiových vln, ale délka zprávy by byla vynikající pro tweet o původní délce 140 znaků. Nesmrtelné čáry Autor: Arthur Miller. Armstrong byl jen velvyslanec, ale jaký člověk. Přesně 30 let po rčení o krocích a skocích se Apple opět ujal tématu „skok“ – důležitou roli zde sehrál i funk.
Poslední velká Apple show 90. let byla možná dokonce tím nejlepším za desetiletí, které málem přivedlo společnost s jablkem ke konci: 21. července 1999 otevřelo své brány v New Yorku letní vydání Macworld Expo s obvyklou keynote. Steve Jobs pomalu navyšoval dramaturgii Quicktime 4, Quicktime TV a předstih Mac OS 9 s jeho 50 novými funkcemi a postupně se dostal k tématům, která byla pro fanouškovskou komunitu opravdu zajímavá už tehdy: Nový hardware.
O něco více než rok po uvedení iMacu na trh nastal čas pro „iMac jít“, přezdívaný iBook. Z dnešního pohledu je design základního notebooku, který je často vysmíván jako „make-up bag“, trochu bizarní, ale v té době byly mobilní počítače obvykle tak neohrabané a nudné, že barevné iBooky s jejich borůvkovými a mandarinkovými barvami příjemně vynikly.
Apple dokonce posunul „iMac to go“ na zcela novou úroveň, protože iBook byl jedním z prvních zařízení svého druhu, které mělo síťové připojení „na cestách“. Umožnil to rádiový čip, který komunikoval se základnovými stanicemi a dalšími počítači v pásmu 2,4 GHz podle relativně nového standardu IEEE 802.11b.
Apple by nebyl Apple, kdyby nová technologie nedostala chytrý název: Letiště. Rádiové rozhraní nepotřebuje vůbec žádný vzduch, naopak, jinak by Neil Armstrong nemohl úspěšně hlásit svůj první krok na Měsíci. Kromě letištního čipu v iBooku jste potřebovali také letištní základnovou stanici, která v tehdejší době vypadala dost podobně jako lunární modul.
Ani Apple by nebyl Apple, kdyby nový způsob přenosu dat dramaticky nepředvedli Steve Jobs a Phil Schiller. Protože co znamená bezdrátové připojení? Můžete vzít iBook ze svého stolu, přejít do jiného patra a znovu skočit zpět, aniž byste ztratili připojení k internetu.
Dnes úplně normální, jen v roce 1999 jakýsi div světa. Marketingový šéf Phil Schiller to proto musel otestovat a vylézt na pět metrů vysokou plošinu za pódiem a skočit s iBookem zpět na měkké podložky.
Gigantický skok pro Phila Schillera a ne tak malý krok pro informační technologie.
Zdroj: macwelt.de