Konflikty Applu s vládními regulátory mohou často vypadat jako klasický případ setkání nezastavitelné síly s nehybným objektem. Díky své dominanci na technologickém trhu se společnost stále více ocitá v hledáčku zemí z celého světa, které se zabývají vším možným od alternativních plateb v App Store až po interoperabilitu s jinými platformami pro zasílání zpráv.
Problém je v tom, že i když se zdá, že regulační orgány vyhrají, výsledky, se kterými skončí, jsou často velmi odlišné od toho, co pravděpodobně zamýšleli, i když ústupky Applu splňují literu zákona. Ještě minulý týden provedla společnost se sídlem v Cupertinu změny ve způsobu, jakým řeší některé oblasti, do kterých regulační orgány zasahovaly, ale ve skutečném korporátním stylu jsou tyto změny minimalizovány do té míry, že stěží budou mít takový dopad, jaký by regulační orgány pravděpodobně měly. preferovali.
Odkaz na budoucnost
Jedním z nejspornějších aspektů App Store je způsob, jakým Apple řídí, jak mohou vývojáři komunikovat se svými zákazníky. Pokud chcete například přistupovat k e-knihám prostřednictvím aplikace Kindle nebo streamovat televizi a filmy prostřednictvím aplikace Netflix, můžete si do svého zařízení iOS jistě stáhnout příslušný software. Jakmile to však uděláte, zobrazí se vám pouze přihlašovací obrazovka a skromné informace o tom, jak v případě potřeby spravovat svůj účet.
V souladu s loňskou dohodou s Japonskou komisí pro spravedlivý obchod Apple oznámil, že provede celosvětovou změnu, která umožní to, co nazývá „aplikace pro čtení“ – tedy aplikace, které vám umožňují přístup k médiím z toho, co je obvykle placenou předplatitelskou službou – poskytnout odkaz na jejich stránky. Dokonce i zmínka v aplikaci o tom, že uživatelé mohou navštívit webovou stránku služby, byla v App Storu již dlouho zakázána, a to z důvodů, které Apple tvrdí, že souvisí s bezpečností a snadností použití, ale také zavání tím, že se společnost snaží zabránit vývojářům v tom, aby museli platit. provize, kterou Apple vybírá za jakýkoli obchod prostřednictvím svého obchodu.
Bohužel výsledná změna je – jak se pravděpodobně dalo předvídat – naprosté minimum. Apple zavedl přísná pravidla pro tyto externí odkazy, nejen že je omezuje na aplikace pro čtení (prostřednictvím „oprávnění“, které musí společnost schválit), ale také je omezuje na jeden odkaz, ke kterému je nutné přistupovat prostřednictvím dialogového okna, jehož poplašný text specifikuje Apple.
Stačí říci, že tento omezený ústupek pravděpodobně nezmění status quo pro Apple nebo vývojáře aplikací.
Jablko
Zaplatíte tak či onak
V Nizozemsku je související výzva mnohem méně závažná než námitka JFTC. V probíhající bitvě v zemi byl Apple opakovaně pokutován za neuspokojivou implementaci systému umožňujícího alternativní způsoby platby v seznamovacích aplikacích. Společnost dříve provedla úpravu, která umožňovala poskytovatelům seznamovacích aplikací nabízet platby buď přes App Store nebo alternativy, ale nizozemské regulační orgány stanovily, že obojí by mělo být v aplikaci povoleno.
Poté, co Apple vyfasoval pokutu 50 milionů eur (z hlediska zisku společnosti spíše nepodstatnou), ustoupil a řekl, že splní omezení stanovená zemí, i když jeho následný návrh ještě není podrobně popsán.
Nezadržoval bych dech. V tomto případě, stejně jako v mnoha jiných, se zdá, že Apple nabral vzhled batolete a testoval své limity, aby přesně zjistil, s čím může uniknout. Když Apple umožnil tyto alternativní platební systémy, „velkoryse“ snížil svou provizi z App Store z 30 procent na 27 – rozdíl přesně v souladu se zhruba 3 procenty účtovanými zpracovateli plateb, jako by chtěl posílit myšlenku, že zpracování plateb je pouze malou část její hodnoty platformy.
Terapie zprávou
Právě takové příklady nevěstí nic dobrého pro budoucí regulaci technologických gigantů. Příklad: Evropská unie přijímá zákon o digitálních trzích. Mezi myšlenkami obsaženými v této rozsáhlé legislativě je, že platformy pro zasílání zpráv jako WhatsApp, Facebook Messenger a vlastní iMessage společnosti Apple by měly být vzájemně interoperabilní, stejně jako menší služby.
Jablko
Pokud by to skončilo uzákoněním a vyžadováno jeho vymáhání, zdá se jasné, že Apple udělá minimum možného, aby tato pravidla dodržel. Což by pravděpodobně zahrnovalo varování o nezabezpečené komunikaci s uživateli, kteří nejsou ve službách společnosti Apple, a pravděpodobně tónování bublin zpráv ze služeb třetích stran do děsivého červeného odstínu.
A tím se dostáváme ke kořenu problému: lidé odpovědní za regulaci a legislativu těchto druhů změn to možná myslí dobře, ale v zásadě nerozumí technologii natolik dobře, aby nejen efektivně formulovali svá pravidla, ale také zásadně, aby se vůbec zeptali. správné otázky o tom, jak mohou dosáhnout svých cílů.
To nutně neznamená, že by se měli úplně zbavit své odpovědnosti a nechat technologické společnosti, aby se samy regulovaly: už jsme viděli, jak to funguje, a odpověď obecně není skvělá. Ale stejně jako tyto velké technologické společnosti finišují ze svých daní, aby zaplatily tak málo, jak jim to legálně projde, mezery v zákonech a nespecifické předpisy jim umožňují udělat naprosté minimum, aniž by se přiblížily k vyřešení základního problému.
Zdroj: macworld.com