Evropská rada, orgán, který rozhoduje o předpisech pro členské státy Evropské unie, právě schválila zásadní nové nařízení o bateriích. Technicky jde o sérii změn a zrušení předchozích směrnic o bateriích zaměřených na vytvoření ekologičtější infrastruktury pro skladování energie pro EU.
Jakmile nařízení podepíše Evropský parlament a Rada, přinese významnou změnu v odvětví baterií. Technicky se to týká pouze členských států EU, ale to je velká část světové ekonomiky a bude mít globální důsledky.
Konkrétně budou zákony vyžadovat, aby přenosná zařízení – včetně mobilních telefonů, tabletů a notebooků – měla baterie, které mohou uživatelé snadno vyměnit bez speciálních nástrojů nebo školení. To by vyžadovalo masivní změnu designu od Applu pro iPhony, iPady a Macy.
Malá část velkého souboru pravidel
Kompletní soubor pravidel (odkaz PDF) má stovky stran a pokrývá především materiály, výrobu a zacházení s bateriemi na konci jejich životnosti. Nová nařízení se zaměřují na vytvoření cirkulární ekonomiky baterií s pevnými cíli pro využití odpadních baterií (63 procent do konce roku 2027 a 73 procent do konce roku 2030 pro přenosné baterie) a využití lithia (50 procent do konce roku 2027 a 80). procent do konce roku 2031).
Existují také recyklační cíle, včetně povinných minim pro recyklovaný obsah průmyslových, SLI (Standard, Light a Ignition) a EV baterií. Dokumentace nákupu materiálu pro baterie bude důležitou součástí procesu.
Vzhledem k dlouhodobému závazku společnosti Apple používat ve svých produktech a obalech materiály šetrnější k životnímu prostředí očekávám, že společnost tyto konkrétní iniciativy uvítá. Ve skutečnosti je Apple pravděpodobně dokonce splní v předstihu. Ale je tu jedna část nových předpisů, se kterou bude Apple a většina zbytku průmyslu smartphonů a tabletů pravděpodobně bojovat: článek 11.
slévárna
Vyjímatelnost a zaměnitelnost baterií zařízení
Článek 11 se týká „vyjímatelnosti a zaměnitelnosti přenosných baterií a baterií LMT“. Baterie LMT jsou „lehké a středně těžké transportní baterie“, které váží méně než 25 kg a jsou vyrobeny speciálně pro menší vozidla, jako jsou skútry, elektrické skateboardy, čtyřkolky atd… není starostí Applu.
Předpisy však definují „přenosné baterie“ jako „baterii, která je utěsněná, váží 5 kg nebo méně, není speciálně navržena pro průmyslové použití a není to baterie elektrických vozidel, baterie LMT nebo baterie SLI. Jinými slovy: téměř vše, co Apple vyrábí. Protože jsou u něj popsány iPhony, iPady, Macbooky, Apple Watch a dokonce i Apple Vision Pro.
Toto jsou nejdůležitější pasáže:
Každá fyzická nebo právnická osoba uvádějící na trh výrobky obsahující přenosné baterie musí zajistit, aby tyto baterie mohl konečný uživatel kdykoli během životnosti výrobku snadno vyjmout a vyměnit. …
Přenosná baterie se považuje za snadno vyjímatelnou koncovým uživatelem, pokud ji lze z výrobku vyjmout pomocí komerčně dostupných nástrojů bez potřeby speciálních nástrojů, pokud nejsou poskytovány zdarma s výrobkem, chráněnými nástroji, tepelnou energií nebo rozpouštědly k rozebrání produkt.
Na rovinu říká, že do roku 2027 musí Apple vyrábět iPhony, iPady a Macbooky, abyste si mohli koupit baterii a vyměnit ji sami, aniž byste k tomu potřebovali obskurní šroubováky, horkovzdušné pistole a podobně. Jiné předpisy uvádějí, že společnost musí poskytnout dokumentaci a bezpečnostní informace, které uživatelům ukáží, jak výměna probíhá.
Pro určité třídy zdravotnických prostředků existují určité výjimky, které se však nevztahují na produkty společnosti Apple. Není jasné, zda program samoobslužných oprav společnosti Apple splňuje předpisy EU, ale je pochybné, protože vyžaduje speciální nástroje a tepelnou energii a Apple říká, že lidé by „měli mít zkušenosti se složitostí oprav elektronických zařízení“. To nezní jako to, co navrhuje EU.
Co udělá Apple?
Apple a mnoho dalších známých výrobců chytrých telefonů a tabletů pravděpodobně toto pravidlo zažaluje. Nebuďte překvapeni, když se kvůli soudnímu sporu posune datum 2027.
Lze si představit, že průmysl může tlačit na kompromis, který by uživatelům umožnil výměnu baterií výrobcem bez dodatečných nákladů, s argumentem, že to splňuje cíl podpory obnovy baterií a prodloužení životnosti elektronických zařízení.
Pokud ne, způsob vývoje smartphonů a tabletů se zásadně změní. Bývaly doby, kdy oblíbené telefony s Androidem měly vyměnitelné baterie, ale i společnosti jako Samsung, které kdysi takové funkce propagovaly jako výhodu, se od té doby posunuly dál. Stavba smartphonu, který se dá relativně snadno otevřít, vyžaduje použití těsnění a konektorů, díky čemuž jsou zařízení tlustší, méně odolná a obtížněji vodotěsná nebo prachotěsná.
Trh promluvil a spotřebitelé při rozhodování o nákupu neustále neupřednostňují vyměnitelné baterie.
Jablko
Apple nikdy nevyráběl vyjímatelné baterie pro iPhony nebo iPady, takže splnění předpisů při zachování pevnosti a odolnosti produktu by bylo velkou výzvou.
Některé Macbooky měly až do roku 2012 vyjímatelné baterie. Pro odpojení spodní části notebooku jste museli odstranit řadu šroubů, ale to byla poměrně jednoduchá záležitost, která by splňovala požadavky tohoto nařízení. Není těžké si představit, že by Apple mohl opět vyrábět notebooky s vyjímatelnými bateriemi bez větších kompromisů – přeci jen nemusí být voděodolné.
Apple Watch by pravděpodobně měly nárok na výjimku pro „zařízení specificky navržená pro použití v prostředí, které je pravidelně vystaveno stříkající vodě, proudům vody nebo ponoření do vody a která jsou určena k praní nebo splachování“.
Náhlavní souprava Vision Pro aktuálně používá samostatnou baterii. Není jasné, zda to stačí, nebo zda uvedené pouzdro na baterie musí umožnit uživatelům jej otevřít a vyměnit baterii sami. To by však pro Apple neměl být problém.
Ale pro iPhony a iPady je to velký problém. Shoda bude téměř jistě znamenat změnu tloušťky a hmotnosti těchto zařízení a potenciální ohrožení jejich hydroizolace. Mnozí by řekli, že se jim líbí myšlenka, že by si koupili baterii pro svůj tři roky starý iPhone a vyměnili ji, aby znovu získali delší životnost baterie, ale stojí za to tlustší a těžší iPhone? Nebo takový, který jen tak lehce nepřežije pád do hluboké tůně?
Lhůta je čtyři roky v budoucnosti a předpisy nejsou ani oficiálně přijaty – i když jde o formalitu. Apple a jeho konkurenti mají dostatek času reagovat, a to jak právními výzvami, tak změnami designu produktu.
Tento článek se poprvé objevil na Macworld.com a byl přeložen z angličtiny
Zdroj: macwelt.de