MacOS Ventura od společnosti Apple je k dispozici k instalaci na Macu od pondělí 24. října 2022. Společnost Apple však pokračuje ve vývoji Ventury, takže v měsících od příchodu Ventury jsme viděli pravidelné aktualizace přinášející nové funkce a opravy. V tomto článku vás seznámíme s tím, jaká je nejnovější verze systému macOS Ventura a jaké nové funkce přinesla. A prozradíme, jaké funkce se objeví v další aktualizaci systému Ventura.
Aktualizace 7. září 2023: Apple vydal macOS Ventura 13.5.2.
macOS Ventura: nejnovější verze
macOS Ventura se na Macu objevila v pondělí 24. října 2022. Stejně jako předchozí verze byla k dispozici ke stažení v 10 hodin dopoledne našeho času.
To však není aktuální verze Ventury. Nejnovější verzí je macOS Ventura 13.5.2, která obsahuje bezpečnostní opravu problému, kdy „škodlivě vytvořený obraz může vést k libovolnému spuštění kódu“.
Tato aktualizace přišla tři týdny po verzi macOS Ventura 13.5.1, která opravovala problém s nastavením systému, který způsoboval, že se některým uživatelům nezobrazovala oprávnění k umístění.
Předtím byla 24. července vydána macOS Ventura 13.5. Obsahuje opravy chyb a aktualizace zabezpečení a je doporučena všem uživatelům.
MacOS Ventura 13.4.1 byla zásadní bezpečnostní aktualizace, která podle společnosti Apple obsahuje „důležité opravy zabezpečení a je doporučena všem uživatelům“. Přišla v červnu 21.
V květnu 18 společnost Apple vydala macOS Ventura 13.4, která přinesla několik nových funkcí a řadu oprav chyb, včetně:
- Nová sportovní funkce „multi-view“ pro aplikaci TV, která získala novou kartu Sport ve spodní části obrazovky.
- Nová sportovní karta v aplikaci Apple News a také karta Moje sportovní výsledky a rozpis, která odkazuje na informace o konkrétních hrách.
- Oprava problému, kdy automatické odemykání pomocí Apple Watch neodemklo Mac.
- Oprava problému s Bluetooth, kdy se klávesnice po restartu pomalu připojovala k Macu.
- Oprava problému s VoiceOver týkajícího se navigace na orientační body na webových stránkách.
- Oprava problému, kdy se nastavení času obrazovky resetovalo nebo nesynchronizovalo ve všech zařízeních.
Společnost Apple vydala 2. května aktualizaci Rapid Security Response pro macOS Ventura 13.3.1. Nový systém rychlé reakce na zabezpečení společnosti Apple znamená, že může rychle opravit bezpečnostní chyby, místo aby čekal na vydání rozsáhlejší verze, která může trvat několik týdnů, než se otestuje. Oprava se týkala systému macOS 13.3.1 (a také iOS 16.4.1 a iPadOS 16.4.1). Společnost Apple to uvedla: „Tato rychlá bezpečnostní reakce poskytuje důležité bezpečnostní opravy a je doporučena všem uživatelům.“ Aktualizace vyžaduje vypnutí a restartování počítače Mac a má velikost přibližně 310 MB. Pokud jste tuto aktualizaci nainstalovali, zobrazí se na vašem Macu jako macOS 13.3.1 (a).
macOS Ventura 13.3.1 přišla 7. dubna, dva týdny po macOS 13.3. Tato aktualizace obsahuje opravy chyb a aktualizace zabezpečení, včetně opravy emoji pro tlačení rukou, které nezobrazovalo rozdíly v odstínu pleti, a problému, kdy nemuselo fungovat automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch.
macOS 13.3 přišel 27. března 2023. Přinesla 21 nových emoji, aktualizace aplikace Freeform, změny ve způsobu, jakým aplikace Fotky zobrazuje duplikáty, další podporu překladů a rozložení klávesnice, opravu problému s gesty na trackpadu a další novinky. K dispozici je také aktualizace aplikace Podcasty s vylepšenou frontou Up Next, filtrováním epizod a možností procházení podle ročních období. macOS 13.3 obsahuje také řadu oprav zabezpečení. Bohužel macOS 13.3 přinesl také řadu problémů, mezi které patří: problém s nefunkčním univerzálním ovládáním a předáváním, nefunkční rychlý pohled a problém s domovskými adresáři uloženými na externím úložném zařízení.
macOS Ventura 13.2.1, která se objevila 13. února a obsahovala tři kritické opravy zabezpečení, včetně opravy zranitelnosti WebKit, která mohla vést k libovolnému spuštění kódu.
macOS Ventura macOS 13.2 přišel 23. ledna a obsahoval 22 bezpečnostních aktualizací (mnoho kritických oprav) a několik nových funkcí a oprav včetně podpory fyzických bezpečnostních klíčů s certifikací FIDO, které byly oznámeny jako součást pokročilé ochrany dat pro iCloud. Pokročilá ochrana dat se poprvé dostává také k uživatelům mimo USA.
Apple také použil beta verzi 13.2 k odeslání prvních aktualizací Rapid Security Response na Mac, což umožní společnosti Apple odesílat menší, cílené verze jsou pro bezpečnostní aktualizace, které přicházejí mezi plnými aktualizacemi operačního systému na Macu, iPhonech a iPadech.
macOS 13.1 přišel 13. prosince 2022 a přinesl s sebou novou aplikaci Freeform a iCloud Advanced Data Protection. Mezi další novinky patří možnost použít Mac k vytvoření AirTagu, který přehraje zvuk, abyste jej mohli lokalizovat, vylepšená aplikace Domů, lepší vyhledávání ve Zprávách a opravy různých problémů.
Tato aktualizace přišla jen něco málo přes měsíc poté, co macOS Ventura macOS 13.0.1, který se na počítače Mac dostal 9. listopadu 2022. Aktualizace macOS Ventura 13.0.1 obsahovala opravy chyb a dvě bezpečnostní aktualizace. Aktualizace zabezpečení zahrnují opravu problému, kdy mohl vzdálený uživatel způsobit neočekávané ukončení aplikace nebo spuštění libovolného kódu.
macOS Ventura: MacOS: nejnovější beta verze
Systém macOS 13.5 je nyní mimo beta verzi a finální verze bude k dispozici 24. července.
Společnost Apple se nyní soustředí na beta program pro macOS 14, takže veškeré další aktualizace macOS 13 se pravděpodobně omezí na opravy zabezpečení a chyb.
Pokud se chcete stát beta testerem, přečtěte si: Jak se zapojit do beta programu společnosti Apple a vyzkoušet si nový software a Jak nainstalovat beta verzi macOS.
macOS Ventura: Kompatibilita:
MacOS Ventura podporuje následující počítače Mac:
- Modely MacBook z roku 2017 nebo novější
- Modely MacBook Air z roku 2018 nebo novější
- Modely MacBook Pro od roku 2017 nebo novější
- Modely Mac mini z roku 2018 nebo novější
- Modely iMac z roku 2017 nebo novější
- iMac Pro (všechny modely)
- Modely Mac Pro z roku 2019 nebo novější
- Mac Studio (všechny modely)
To znamená, že následující počítače Mac, které byly podporovány společností Monterey, nyní ze seznamu vypadly:
- iMac (modely od roku 2015)
- MacBook Air (modely od roku 2015 a 2017)
- MacBook Pro (modely z let 2015 a 2016)
- Mac mini (modely 2014)
- Mac Pro (model 2013 – válec/koš na odpadky)
- MacBook (model 2016)
Mac mini z roku 2014 se prodával do roku 2018, Mac Pro s „odpadkovým košem“ do roku 2019 a MacBook Air z roku 2017 se prodával do července 2019. Domnívali jsme se, že společnost Apple tyto počítače Mac neodstraní ze seznamu podporovaných počítačů, protože lidé mohli tento model zakoupit právě před tak krátkou dobou. Přinejmenším je bude MacOS Monterey podporovat ještě nejméně dvě generace MacOS. Viz: Takto dlouho Apple podporuje počítače Mac. Chcete-li zjistit, zda váš Mac bude Venturu podporovat, přečtěte si: Kompatibilita se systémem macOS 13 Ventura: Můžete na svém Macu spustit nejnovější verzi?
Některé počítače Mac, které Ventura podporuje, nemusí podporovat všechny nové funkce. Přečtěte si: Nové funkce macOS, které budou fungovat pouze na nejnovějších počítačích Mac.
Zajímá vás, jak se Ventura srovnává s Monterey? Přečtěte si článek MacOS Ventura vs. Monterey.
macOS Ventura: Problémy, chyby a otázky
Jakmile se objeví problémy a potíže – a jakmile společnost Apple vydá opravy – budeme je zde uvádět.
- Společnost Malwarebytes upozornila na problém se softwarem Ventura, který podle ní „znemožňuje bezpečnostní software“ a který zřejmě souvisí s nemožností udělit softwaru přístup k celému disku. Podle Malwarebytes „Apple o problému ví a uvedl, že bude opraven ve verzi 13.1 systému MacOS Ventura“. Společnost Malwarebytes však nabízí opravu tohoto problému.
- Chyba Wi-Fi údajně postihuje některé uživatele počítačů Mac se systémem MacOS Monterey a Ventura, přičemž uživatelé MacBooků M1 a M2 si stěžují na ztrátu připojení Wi-Fi, obecně pomalý výkon internetu a přerušené hovory Zoom. Tvrdí to poskytovatel internetové infrastruktury Meter se sídlem v San Francisku. Více informací naleznete zde: MacBooků M1 a M2 pravděpodobně souvisí s AirDropem.
- MacOS 13.1 opravuje problém, který způsobuje, že se některé poznámky po provedení aktualizace nesynchronizují s iCloudem.
- MacOS 13.1 opravuje problém, při kterém může v některých aplikacích a hrách dojít ke ztrátě vstupu z klávesnice a myši.
- V systému macOS 13.3 je u některých uživatelů nefunkční univerzální ovládání a předávání. Několik uživatelů tvrdí, že Universal Control mezi Macem a iPadem již nefunguje a že Handoff také nereaguje.
- Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch nemusí fungovat. Opraveno v macOS Ventura 13.3.1.
- Problém s domovskými adresáři, které se neukládají na externí úložné zařízení. Opraveno v systému macOS Ventura 13.3.1.
- Problém, kdy se při automatickém odemykání pomocí Apple Watch nepřihlásíte do Macu. Opraveno v macOS Ventura 13.4.
- Problém s Bluetooth, kdy se klávesnice po restartu pomalu připojuje k Macu. Opraveno v systému macOS Ventura 13.4.
- Problém s VoiceOver při navigaci na orientační body na webových stránkách. Opraveno v systému macOS Ventura 13.4.
- Problém, kdy se nastavení času obrazovky může resetovat nebo se nesynchronizuje ve všech zařízeních. Opraveno v systému macOS Ventura 13.4.
- Různé bezpečnostní chyby. Opraveno v systému macOS Ventura 13.4.
macOS Ventura: Funkce
Správce jeviště
Kontinuita pokračuje ve vývoji zavedením Stage Manageru – nového způsobu správy nepořádku na ploše, který nám trochu připomíná Spaces, protože umožňuje uspořádat pracovní oblasti a skrýt je, i když spíše na straně obrazovky než nahoře. Zde se dozvíte, jak pomocí nástroje Stage Manager uspořádat svá okna.
Kontinuální kamera
Další funkce související s kontinuitou umožňuje používat iPhone jako webovou kameru a také předat hovor FaceTime z iPhonu nebo iPadu do Macu. Kamera kontinuity je skvělý způsob, jak využít vynikající kameru na iPhonu. Jednou z opravdu působivých funkcí je funkce Desk View, která zobrazuje dva pohledy na osobu, které voláte – váš obličej a váš stůl. Při použití fotoaparátu iPhonu mohou uživatelé Maců využívat funkce jako Portrétní režim a Středová scéna a novou funkci Studiové světlo. Přečtěte si, jak používat iPhone jako webovou kameru pro Mac.
Sdílená knihovna fotografií iCloud
Nyní můžete v aplikaci Fotky nastavit album, které umožňuje vybrat až pět osob, které mohou přidávat fotografie a videa a rychle je sdílet mezi sebou. Zde je návod, jak to nastavit na iPhonu, iPadu a Macu.
Pokročilá ochrana dat pro iCloud
V systému macOS 13.1 přidala společnost Apple více než 20 kategorií dat chráněných pomocí šifrování end-to-end, včetně zálohování iCloud, poznámek a fotografií.
Spotlight
Vylepšení se dočkala také metoda vyhledávání v počítači Mac od společnosti Apple – Spotlight. Rychlý náhled umožňuje zobrazit náhled souborů a můžete vyhledávat fotografie podle místa, objektů, osob a dalších. Vylepšení Live Text znamená, že budete moci vyhledávat text v obrázcích a videích. Uživatelé budou moci ze Spotlightu dokonce vytvořit nový dokument, spustit časovač nebo další funkce. Více informací naleznete zde: Jak Apple vylepšil vyhledávání ve Spotlightu ve Ventuře.
Připomínky
V systému macOS Ventura přidala společnost Apple několik nových funkcí, aby byly Připomínky užitečnější. Budete moci zobrazit své připomínky seskupené podle času a data, budete moci připnout seznam a uložit seznamy, které lze použít jako šablony. O nových funkcích v aplikaci Připomínky si můžete přečíst zde: Připomínky v macOS Ventura.
Nastavení systému
Nastavení systému je nový název pro Předvolby systému. Název, se kterým se uživatelé systému iOS budou pravděpodobně cítit jako doma. V našem podrobném článku si přečtěte, jak společnost Apple přepracovala systémové předvolby v systému macOS Ventura. Probíráme také předvolby Macu, které mají nové umístění v Nastavení systému Ventura, včetně Úložiště, Hot Corners, Rozšíření, Mission Control, Vzhledu, Time Machine a Záručních informací.
Zvuky na pozadí
Na svém Macu ve Ventuře můžete přehrávat uklidňující bílý šum, včetně zvuku deště, oceánu nebo potoka. Přečtěte si: Jak přehrávat uklidňující bílý šum v systému macOS Ventura.
Hry
Očekávejte, že hraní her na Macu se skutečně rozjede (alespoň Apple). Apple tvrdí, že každý nový Mac bude schopen spustit AAA hry „s lehkostí“. Vylepšení v Metal 3, MetalFX Upscaling a Fast Resource Loading API by měly být přínosem pro vývojáře her.
AirPods
V macOS Monterey a dřívějších verzích neměli uživatelé možnost ovládat mnoho nastavení AirPodu, ale to se ve Ventuře mění. Po spuštění Ventury uživatelé konečně získají přístup k úplnému souboru nastavení AirPods, stejně jako v systému iOS. Více informací najdete zde: Na Macu se objeví kompletní nastavení AirPods.
macOS Ventura: Aktualizace aplikací
V průběhu let Apple současně s aktualizací operačního systému Mac provedl také změny v různých aplikacích dodávaných s Macem a letos můžeme očekávat další. Několik nových funkcí přichází do Safari a Mail spolu s aktualizacemi počasí, hodin, nových nástrojů pro přístupnost (například živých titulků).
Volná forma
Jedná se o zcela novou aplikaci, která se objevila v macOS Ventura 13.1 v prosinci 2022. Aplikace Freeform je aplikace whiteboard pro iPhone, iPad a Mac, která umožňuje pracovat na různých zařízeních a sdílet náčrty, poznámky, soubory, webové odkazy, dokumenty, fotografie, video a zvuk v reálném čase.
Domů
V systému macOS 13.1 společnost Apple přepracovala aplikaci Domů a zlepšila její výkon.
Mail má nyní vylepšené vyhledávání, ale pravděpodobně nejočekávanější funkcí bude možnost zrušit doručení e-mailu po kliknutí na tlačítko odeslat (představujeme si, že zde existuje časový limit) a také naplánovat odeslání e-mailu. Obě tyto funkce nabízejí třetí strany, ale je dobré vidět, že se dostávají do e-mailového softwaru společnosti Apple. Další informace najdete v článku Jak zrušit odeslání a naplánovat odeslání e-mailu v aplikaci Apple Mail.
Existují určité nejasnosti ohledně začlenění funkce Skrýt mou poštu, což by mělo znamenat, že není podmínkou sdílení e-mailu s třetími stranami. Zpočátku společnost Apple na tuto funkci odkazovala, ale od té doby byla tato informace z webové stránky popisující funkce e-mailu v aplikaci Ventura vymazána, přinejmenším v některých zemích. Funkce Skrýt můj e-mail není ve Ventuře novinkou – v Monterey se objevila v roce 2021, ale ve Ventuře ji měl Apple rozšířit i na třetí strany.
Zprávy
Stejně jako jeho protějšek pro iOS, i Zprávy na Macu umožní uživatelům upravovat jednou odeslanou zprávu a obnovit omylem smazané zprávy.
V macOS 13.1 Apple vylepšené vyhledávání ve Zprávách umožňuje vyhledávat fotografie na základě jejich obsahu, jako je pes, auto, osoba nebo text.
Poznámky
V systému macOS 13.1 společnost Apple vylepšila spolupráci v poznámkách přidáním kurzorů účastníků, takže můžete vidět živé ukazatele, když ostatní provádějí aktualizace ve sdílené poznámce.
Safari
Jako bezpečnější způsob vaší identifikace budou vygenerovány přístupové klíče, které jsou spojeny s Touch ID nebo Face ID. Nahradí hesla. Apple tvrdí, že „Passkeys jsou jedinečné digitální klíče, které zůstávají v zařízení a nikdy se neukládají na webovém serveru,“ proto jsou bezpečnější, protože je nemožné, aby unikly nebo aby je od vás někdo vylákal.