Macwelt vám přeje dobré ráno!
Nebo bychom měli říct: 🖥️🌍🍀👍🌅! Obrázek řekne více než tisíc slov, ale piktogramy mohou být snadno špatně pochopeny. Alespoň existuje tělo, které říká, které symboly jsou v Unicode povoleny a které ne, konkrétně Unicode Consortium. To ale může nastavit jen určitý rámec a základní smysl, co pak lidé v lilku a broskvi uvidí, je na nich.
Design v detailech je také volitelný – emotikony vypadají pod systémy Applu jinak než pod Windows a Androidem nebo v týmech. To už vedlo k nedorozuměním, protože tam, kam pošlete vodní pistoli, abyste se v horkých dnech zchladili, 🔫 dorazí na druhý konec jako vražedná zbraň a možná i implicitní hrozba.
Na dnešním Světovém dni emotikonů konsorcium opět představí nové návrhy, které by mohly být přijaty v září a skončit na všech nám známých systémech v nadcházejícím roce. U Applu to byly většinou bodové aktualizace 3, 4 nebo 5 na začátku léta.
Emojipedia už chce vědět, jaké nové symboly by mohly být – informovali jsme. Limetka jako nová potravina – zatím nám život nadělil jen digitální citrony. Výchozí úšklebek, který to všechno začal, by teď měl umět přikývnout a zavrtět hlavou. Kromě muchovníku by měl existovat i chutný a netoxický s hnědým kloboukem: pěstované houby nebo hřiby? Jako nové symboly by měly být přidány také přetržený řetěz a fénix.
V symbolech lidí však dojde k výrazným změnám. Doposud běhali, běhali a převalovali se zprava doleva, ale od Emoji 15.1 by to mělo jít i opačným směrem. Může být použit k tomu, aby se lidé k sobě přiblížili.
Ale to, že 17. července je Světový den emotikonů, má něco společného s Applem. Přesněji řečeno s druhou velkou aktualizací Mac OS X, verze 10.2, která měla poprvé také oficiální přezdívku: Jaguar.
Zatímco Mac-OS X 10.1 (neoficiálně: Puma) byl především výkonnostní aktualizací, Jaguar, který Apple představil na Macworld Expo v New Yorku 17. července 2002, přinesl řadu nových funkcí. Například možnost nastavit si vlastní fotografie jako pozadí plochy a spořiče obrazovky. Systém Zeroconfig s názvem Bonjour. CUPS, Common Unix Printing System. A dvě nové aplikace, kterým můžete jen stěží uvěřit, že tu nebyly od začátku: Adresář a Kalendář.
A kalendář ukazoval ve svém programovém symbolu 17 – pokud kalendář nebyl aktivní, jinak jen aktuální datum. Dnes samozřejmě vidíte v doku také 17 – teprve včera jste viděli 16 – nyní se číslo změní, i když program běží pouze na pozadí. Číslo zůstane trvale pouze na 17 na symbolu, který je ve složce programu – jak si můžete ověřit znovu zítra.
Zdroj: macwelt.de