Spuštění Mac Studia bylo pro Apple velkým okamžikem. Po letech příprav znamenal tento start důležitý milník na cestě Macu. Prohlášení ředitele Apple Johna Ternuse, že rodina čipů M1 je kompletní, znamená konec prvního cyklu křemíkových produktů Apple.
Ale kolo se točí dál. První cyklus zodpověděl řadu otázek, o kterých jsme se zajímali před necelými dvěma lety – ale mnoho dalších otázek zůstává. Abych parafrázoval Winstona Churchilla, toto je pouze konec začátku.
Záhady odhaleny
Než byl v červnu 2020 oznámen přechod na křemík Apple, bylo tolik otázek o tom, jak by to mohlo fungovat. Mnozí z nás měli obavy, že procesory společnosti Apple, navržené pro iPhone a poté vylepšené pro iPad, nebudou schopny zvládnout potřeby uživatelů Maců nebo alespoň profesionálních uživatelů Maců.
Začátkem roku 2020 můj podcastingový partner Myke Hurley předpověděl, že Apple již nyní převede své spotřebitelské počítače Mac na procesory vyrobené společností Apple, ale nedokázal se přimět k tomu, aby totéž předpovídal pro profesionální počítače Mac. A přesto tu sedíme a Apple uvedl na trh čipy M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra – k potlesku a radosti všech fanoušků Maců. V dálce číhá pouze Mac Pro, který ještě nebyl asimilován.
Jablko
To je pro mě ten nejúžasnější aspekt tohoto prvního cyklu Apple křemíku na Macu: Všechny ty obavy ohledně schopnosti Applu dostat z jeho čipové architektury výkon Mac na profesionální úrovni se rozplynuly. Když na podzim roku 2020 dorazily Macy M1, byly tak působivé, že se pochybnosti o čipech vyšší třídy začaly rozplývat. Příchod MacBooku Pro na podzim roku 2021 jen zajistil dohodu. Éra M1 předčila všechna očekávání.
Tak co dál?
Čekání v křídlech
I když nyní máme mnohem lepší představu o strategii procesorů Apple Mac než před dvěma lety, je velmi těžké předvídat trendy z jednoho datového bodu. Můžeme předpokládat, že mnoho z generace M2 bude vypadat podobně jako M1… ale budou zde také rozdíly.
Apple se nepochybně bude snažit posouvat výkon a funkčnost kupředu, a to jak na vyšší, tak na nižší úrovni. A záhada Apple křemíkového Macu Pro přidává vrásky.
M1 nás všechny uchvátila svou rovnováhou rychlosti a účinnosti. M2 nebude schopen využít obrovských vylepšení dosažených prostým přechodem z procesorů Intel na procesory Apple – pokud však zlepšení mezi procesory Apple A14 a A15 naznačují, 10 až 15 procent zlepšení rychlosti na jádro by ať to není překvapení.
To, co Apple v M2 neudělá, alespoň podle Marka Gurmana z Bloombergu, je zvýšení počtu procesorových jader, které čip základního modelu nabízí. Jak rychle jsme unavení z modelů Mac s nejnižší spotřebou a 8jádrovými CPU! (První notebook Mac s osmi jádry CPU byl uveden na trh před třemi lety. Nyní je mají všichni.)
Gurmanova zpráva naznačuje, že Apple zvýší maximální počet GPU jader v M2 na 10, což poskytne výraznější grafické posílení. Pro mě není velkou otázkou rychlost M2. Jde o to, jak dobře tento nový čip řeší omezení M1. Macy se základním modelem procesorů M1 byly omezeny na 16 GB RAM a dva porty Thunderbolt. Tyto počítače M1 Mac také měly omezenou podporu pro externí displeje – jeden externí displej funguje dobře, ale poté se věci zvrtly.
Jak stoupáme po žebříčku, čipy M2 Pro a Max představené s MacBookem Pro budou pravděpodobně výkonnější než jejich protějšky M1 Pro a M1 Max. Gurmanova zpráva naznačuje, že Apple přidá dvě jádra CPU, na maximum 12, zatímco jádra GPU zůstanou tam, kde jsou. M2 Ultra, vyrobený ze dvou čipů M2 Max, získá čtyři jádra, celkem 24.
Jablko
To nám zanechává tajemství Macu Pro. Gurmanova zpráva naznačuje, že Apple nabídne novou řadu čipů, které se spojí čtyři M2 Max čipy do „M2 Extreme“ a můžete si s tím spočítat – bude mít až 48 jader CPU a 128 jader GPU.
To je ta snadná část. Záhadou je, jak může být křemíkový Mac Apple vnitřně rozšiřitelný. Součástí tajné omáčky Apple křemíku je integrace grafiky i paměti do procesorového balíčku, což z něj dělá jednu velkou polévku procesorů a paměti. Objevily se některé návrhy, že Apple by mohl povolit extrémní množství paměti RAM na budoucím Macu Pro tím, že bude paměť na čipu považovat za vysokorychlostní mezipaměť, která bude podporovat obrovské množství paměti RAM na konvenčnějších (ale pomalejších) paměťových slotech. A že možná Apple nabídne vlastní rozšiřující karty s ještě větším počtem jader GPU navržených Apple.
Což jistě, cokoli z toho může být pravda. Ale tady je to, co opravdu potřebujete vědět: Stávající výkon Mac Studia je tak silný, zvláště u verze M1 Ultra, že Mac Pro skutečně potřebuje obsloužit jen nejmenší část uživatelů Macu. Tito uživatelé jsou důležití a jejich potřeby jsou skutečně extrémní. Představuji si, že Apple strávil spoustu času mluvením s mnoha z těchto uživatelů a zjišťováním, jak lze jeho křemíkový model Apple upravit, aby jim dal to, co potřebují.
To, co na Macu Pro pravděpodobně uvidíme, jsou některé neobvyklé přístupy, které budou velmi drahé… ale bude navrženo tak, aby sloužilo uživatelům, kteří se více zabývají výkonem než cenou. To platilo o velmi high-endu výpočetní techniky po dlouhou dobu a stále platí. Současný Mac Pro začíná na 6 000 dolarech a nepřekvapilo by mě, kdyby nový model začínal za podobnou cenu – považujte to za Mac Studio s několika tisíci přidanými za rozsáhlejší design. Ale důležití zákazníci Mac Pro si tento základní model nekoupí. Budou do něj nakládat jakékoli špičkové funkce, které pro ně Apple vytvořil – a za toto privilegium zaplatí úžasné ceny.
Pro nás ostatní, zkušené uživatele, bude vždy Mac Studio. A možná dokonce iMac na profesionální úrovni! Uvidíme.
Co nevíme
V pochodu křemíku Apple je stále mnoho faktorů, které nebudeme moci znát, dokud se cyklus M2 nedokončí, ne-li déle. Hlavním z nich je plán společnosti Apple ohledně tempa aktualizací Mac. Za éry Intelu Apple nemohl opravdu rozhodnout se samo, kdy chce aktualizovat modely Mac, protože záleželo – alespoň částečně – na tom, kdy mu Intel může poskytnout čipy, které chtěl použít na konkrétních modelech.
Nyní může Apple zmapovat jeho směr – a za jakékoli zpoždění nemůže nikoho jiného, než sám sebe. Podle Gurmana agentury Bloomberg bude každý model Macu aktualizován o procesory M2 do konce roku 2023. Vzhledem k tomu, že první Macy M2 pravděpodobně vyjdou v polovině roku 2022, silně to naznačuje, že Apple zvažuje 18měsíční cyklus upgradu. To není špatné, zvláště s ohledem na pomalé cykly upgradu během velké části éry Intelu.
Jason Cross/IDG
I když se použití 18měsíčního cyklu nezdá nerozumné, přináší další záhadu: Jakou filozofii bude Apple následovat, pokud jde o to, jak souvisí řada procesorů M s řadou A, kterou používá v iPhonech? Čipový cyklus Apple řady A odpovídá jeho verzím pro iPhone; každých 12 měsíců je zde nový čip A-series. Čipy M2 jsou pravděpodobně založeny na procesoru A15 představeném v iPhonu loni na podzim.
Jak takový vztah vypadá s odstupem času? Zatěžují procesory Mac vždy procesor iPhone a občas přeskakují generaci, aby je dohnaly? Zůstane iPhone základem, ze kterého vzejdou všechny ostatní jablečné procesory, nebo se řada M stane tak k nepoznání, že nebude možné říci, zda nevyhnutelná M3 vychází z A16 nebo A17?
Nevíme a ještě nějakou dobu vědět nebudeme. Ale teď, když stojíme s dokončeným jedním otočením volantu, začínáme vidět obrysy vize Applu o budoucnosti Macu. Nyní se zastavte, zhluboka se nadechněte a uklidněte se. Toto je krátká oddechovka. Za pár měsíců se kolo začne znovu otáčet s příchodem prvních M2 Maců. Nemůžu se dočkat, až uvidím, co dodají.
Zdroj: macworld.com