- Působivá obrazovka 4K 60Hz
- Fantastický nastavitelný stojan
- Vestavěný rozbočovač USB
Nevýhody
- 4K ne 5K
- USB-C spíše než Thunderbolt připojení
- Hub nezřetězuje další displeje
Náš verdikt
Alogic Clarity je ohromující 27palcový displej s vestavěným nábojem a fantastickým výškově nastavitelným, naklápěcím a otočným stojanem. Osloví uživatele počítačů Mac svým vzhledem Apple a v některých ohledech je dokonce lepším monitorem než vlastní Studio Display společnosti Apple, ačkoli jeho rozlišení 4K není tak ostré jako obrazovka Apple 5K.
Alogic Clarity Monitor se může pochlubit vzhledem displeje Apple, ale za přijatelnější cenu, body za estetiku a výkon. Po připojení k Macu mini nebo Mac Studio by tento 27palcový displej mohl znovu vytvořit slávu většího iMacu, který se již nevyrábí.
Apple prodává dva své vlastní displeje a jak se dalo čekat, ani jeden z nich není nijak zvlášť dostupný. Špičkový Pro Display XDR od stojí 4 999 $ a „základní“ Studio Display stojí od 1 599 $. Přečtěte si naši recenzi Apple Studio Display.
K dispozici je samozřejmě spousta displejů jiných než Apple. Monitor Dell 2720Q UltraSharp 27in 4K USB-C s cenou 650 USD je méně než poloviční cena monitoru Apple. Jeho 4K (3 840 x 2 160) obrazovka nedosahuje rozlišení 5K Studio Display, ale bude vyhovovat většině uživatelů.
Ale jakkoli je to dobrý displej, monitor Dell nebo HP stále vypadá jako monitor Dell nebo HP a uživatelé Apple touží po estetice podobné Ive na svém stolním počítači.
Je tu nová obrazovka od Alogic, která výrazně podbízí Apple Studio Display na ceně a napodobuje vzhled Applu, takže uživatelé počítačů Mac netrpí pohoršením, když mají na zadní straně displeje nápis Dell.
Obrazové body a barvy
Stejně jako u Dellu nabízí Alogic Clarity obrazovku 4K (3 840 x 2 160 pixelů), která je schopna zobrazit více než miliardu barev a má obnovovací frekvenci 60 Hz.
5K displeje nabízejí více pixelů než 4K: 14 745 000 pixelů oproti 9 437 184. To je dost pro zobrazení 4K videa a prostor pro další nástroje. Čím více pixelů, tím hladší čáry a ostřejší obrázky.
S jedním 4K ale můžete ušetřit spoustu peněz nebo mít dokonce dva 4K displeje za cenu 5K monitoru.
Obrazovka Clarity 4K Ultra High Definition (163 pixelů na palec) nenabízí hustotu pixelů jako 5K displej, jako je Studio Display (218 pixelů na palec), takže může být méně přitažlivá pro profesionály v oblasti grafiky a videa, ale stále je to pryč. čtyřikrát působivější než obrazovka s vysokým rozlišením (HD) (82 pixelů na palec).
Za dvojnásobnou cenu Clarity může být Studio Display od Apple jasnější (600 nitů oproti 400), ale displej Alogic podporuje obsah HDR (High Dynamic Range) 600, což znamená, že bílé na displeji jsou velmi jasné a jasné a černé mnohem hlubší, což má stejný účinek jako 600 nitů. Apple Studio Display postrádá HDR.
Zatímco oba displeje využívají technologii TFT LCD s LED podsvícením, Clarity využívá technologii QLED (Quantum Dot LED), která pomáhá produkovat jasnější a živější barvy než obvykle.
Clarity zahrnuje technologii zobrazovacího panelu IPS (In-Plane Switching), která umožňuje týmům na pracovišti sledovat stejnou obrazovku z úhlů až 178 stupňů s minimálním snížením kvality obrazu.
Není pochyb o tom, že Studio Display nabízí obrazovku vyšší třídy, ale vysoce kvalitní obrazovka Alogic Clarity je dostatečně jasná a působivá pro většinu uživatelů.
Vestavěný multiportový rozbočovač
Stejně jako nejlepší displeje USB-C nabízí Apple Studio Display i Alogic Clarity více než jen místo na obrazovce pro váš počítač.
Rozbočovač Clarity na zadní straně obsahuje USB-C upstream port, který podporuje DisplayPort 1.4, plus upstream USB-B port a dva USB-A downstream porty, plus DisplayPort 1.4 a dva porty HDMI 2.0.
Z počítače Mac se připojíte k obrazovce pro režimy zobrazení Extended nebo Mirrored prostřednictvím USB-C, DisplayPort 1.4 nebo jednoho z portů HDMI 2.0.
Pomocí USB-C nebo USB-B se může připojit k počítači nejen pro displej, ale také současně nabíjet notebook výkonem až 90 W.
Celkový výkon monitoru je 180 W, takže celých 90 W můžete využít na notebooku a zbytek pro ostatní zařízení přes USB porty.
To znamená, že pro svůj notebook nepotřebujete samostatný zdroj napájení. Stačí se připojit jedním kabelem a získat externí displej a udržet i 16palcový notebook plně nabitý.
Apple Studio Display nabízí trochu více výkonu, ale nic výrazně lepšího. Jeho rozbočovač pro připojení se zdá řidší, s jedním upstreamovým 96W portem PD Thunderbolt 3 pro připojení k počítači a třemi 10Gbps USB-C porty pro připojení periferií a úložných zařízení.
Dva USB-A porty Clarity lze použít k připojení USB periferií, jako je klávesnice, myš nebo webová kamera, k počítači. Je zřejmé, že aby počítač viděl připojená zařízení, musí být připojen k portu USB-C nebo USB-B.
Je-li počítač připojen k portu USB-C na displeji, porty USB-A budou pracovat s poměrně nízkou rychlostí USB 2.0 (480 MB/s), protože video provoz sdílí kabel USB-C s daty USB – zde Připojení Studio Display s vyšší šířkou pásma 40 Gb/s Thunderbolt 3 a rychlé porty USB-C snadno zvítězí. USB 2.0 je dostatečné pro většinu periferních zařízení (klávesnice, myši a webovou kameru atd.), ale ne pro vysokorychlostní úložná zařízení, jako jsou externí pevné disky a USB flash disky.
Pokud je však počítač připojen k portu USB-B displeje, porty USB-A budou pracovat rychlostí 5 Gb/s USB 3.0.
Monitor Clarity se dodává se třemi kabely: USB-C na USB-C, HDMI na HDMI a USB-A na USB-B. Chcete-li tedy připojit svůj Mac k obrazovce a co nejlépe využít porty USB-A rozbočovače, budete potřebovat další kabel USB-C na USB-B, který není součástí dodávky, ale je levný.
Apple Studio Display je dodáván s jedním 1m Thunderbolt kabelem.
Zatímco rozbočovač displeje Apple vypadá méně plný než rozbočovač Clarity, jeho použití Thunderbolt a 10Gbps USB-C je flexibilnější než rozbočovač Clarity. To zahrnuje dva HDMI a jeden DisplayPort, ale současně lze použít pouze jeden z nich.
Navzdory vícenásobným připojením displejů nemůžete, alespoň prozatím, řetězit další displeje do centra Clarity. Alogic říká, že funkce daisy-chaining je „zahrnuta v plánu budoucího upgradu“, což by dávalo smysl, protože má dva porty HDMI.
Nejlepší nastavení pro monitor Clarity je vis USB-B (vyžaduje extra kabel), takže porty USB-C a USB-A jsou volné pro připojení 5 Gb/s.
Design a vzhled
Alogic se zaměřuje na uživatele počítačů Mac, takže se řídí elegantním designem displeje společnosti Apple. Displej Clarity nebude vedle Macu vypadat nepatřičně, ať už se jedná o Mac mini, Mac Studio nebo MacBook.
Je o dva palce hlubší než tenký monitor Apple, ale jeho zakřivená záda připomínající starý iMac znamená, že si toho zepředu nevšimnete. Je také vyšší díky své praktické nastavitelné výšce.
Clarity měří 56,5 cm na výšku (22,2 palce), 62,4 cm (24,5 palce) na šířku a 22 cm (8,7 palce) do hloubky. Váží 7,5 kg.
Studiový displej měří 47,8 cm na výšku (18,8 palce), 62,3 cm (24,5 palce) na šířku a 16,8 cm (6,6 palce) do hloubky. Váží 6,3 kg.
Jednou z oblastí, kde Alogic snadno poráží Apple, je jeho vynikající stojan, který je výškově nastavitelný (do 150 mm), navíc se může naklánět, otáčet a otáčet na výšku a na šířku. Chytře, gravitační senzor detekuje rotaci a upraví obraz tak, aby odpovídal orientaci.
Apple Studio Display se jednoduše nemůže otočit do orientace na výšku, i když jeho sklon je o něco lepší než u Clarity: 30° k potenciálu náklonu 25° Alogic.
Obrazovka Clarity má také skvělý boční pohyb.
Pro srovnání, pokud chcete upravit výšku Apple Studio Display, budete muset investovat statných 400 $ / 400 GBP do extra naklápěcího a výškově nastavitelného stojanu, který lze nastavit o 105 mm.
Bez, ehm, zvýšení ceny Studio Display na 1 999 $ / 1 899 GBP, to, co dostanete od společnosti Apple, nemá dobré výsledky v ergonomických bodech. Musel jsem zvednout svůj 27palcový iMac, abych měl zdravější výhled – pomocí hliníkového stojanu na monitor od Satechi – a Studio Display je ve skutečnosti nižší než u iMacu.
Ještě šokující je, že dva stojany Apple nejsou uživatelsky vyměnitelné, takže se nemůžete později rozhodnout, že si koupíte extra výškově nastavitelný stojan, pokud vám standardní nedosahuje pohodlné výšky. K výměně stojanů budete potřebovat inženýra s certifikací Apple.
Stojan Clarity se naproti tomu snadno přicvakne k obrazovce bez nutnosti šroubů.
Oba monitory lze připevnit na rameno VESA. Apple vyžaduje, abyste si koupili jeho vlastní na úkor výchozího stojanu.
Na Studio Display, kde se vše ovládá prostřednictvím Macu, není žádný vypínač, zatímco Clarity lze zapínat a vypínat a nastavovat nastavení a hlasitost reproduktorů pomocí tlačítek pod obrazovkou, což z něj činí lepší volbu pro počítače se systémem Windows, které mohou být důležité v prostředí smíšené platformy.
Audio a video
Apple Studio Display obsahuje 12megapixelovou webovou kameru, i když se objevily stížnosti na zhoršenou kvalitu. Přestože Clarity neobsahuje vestavěnou webovou kameru, můžete připojit tu lepší pomocí jednoho z portů USB. Alogic má dokonce jednu vlastní, 1080p HD Iris USB Webcam A09, která má připojení USB-A i USB-C. Při použití s displejem Clarity budete pravděpodobně používat připojení USB-A, pokud nepřipojujete notebook k displeji pomocí připojení DisplayPort/HDI.
Apple také obsahuje vestavěné mikrofony pro podporu hlasových hovorů a videohovorů.
Zvuk je znatelně lepší na Studio Display, který je vybaven systémem šesti reproduktorů s basovými reproduktory s potlačením síly, širokým stereo zvukem a podporou prostorového zvuku pro obsah Dolby Atmos. Apple však uznává, že k vyřešení různých problémů vyžaduje aktualizaci softwaru.
Alogic vybavil svůj displej Clarity dvěma 5W reproduktory. Vestavěný konektor pro sluchátka lze použít pro připojení externích reproduktorů.
Vytvořte si svůj vlastní 27palcový iMac
Apple se rozhodl ukončit svůj klasický 27palcový iMac a ponechal pouze 24palcový iMac jako stolní počítač typu vše v jednom. Pokud je pro vás 24palcový iMac příliš malou obrazovkou, budete si muset koupit plochu Macu bez obrazovky a externí displej.
Apple by preferoval, abyste si koupili Mac mini nebo Mac Studio a jednu z jeho super obrazovek Studio Display, ale tato možnost přichází s pořádnou cenou.
Mac mini začíná na 699 $ / 699 GBP a 27palcový Studio Display od 1 599 $ / 1 499 $. Pokud chcete upravit výšku Studio Display, je to dalších 400 $ / 400 GBP, ačkoli to nebylo možné ani u iMacu, pokud jste nepoužili stojan na monitor.
Takže dnes je minimální cena 2 298 $ na znovuvytvoření toho, co bylo kdysi 1 799 $ iMac, s 256GB pevným diskem.
Specifikace Apples for Apples jsou dost podobné. 27palcový iMac přišel s 5K Retina displejem s rozlišením 5120 x 2880, stejně jako Studio Display.
Použití 256GB Mac mini a Alogic Clarity by ve srovnání s tím stálo pouhých 1 498 $ – úspora 800 $ za ztrátu dalších pixelů 5K displeje.
Cena
Pro kvalitní 27palcový displej má Alogic’s Clarity konkurenční cenu 799,99 $, 700 GBP, 799,99 CA $ nebo 899 AU $.
Je těžké nepolykat, když to porovnáme s cenovkami Apple 1 599 $, 1 499 GBP, 1 999 CA $ a 2 499 AU $ pro Studio Display.
Pokud chcete ekvivalent 27palcového iMacu, můžete vytvořit skvělý pár M1 Mac mini a displeje Clarity od 1 500 $ (8 GB RAM a 256 GB SSD) nebo lépe 2 100 $ (16 GB RAM a 1 TB SSD). Nebo upgradujte na mnohem lepší M1 Max Mac Studio a displej Clarity od 3 000 USD (32 GB RAM a 1 TB SSD).
Jak je podrobně popsáno výše, udělat totéž pomocí Apple Studio Display by přidalo 800 $ k celému nastavení a stále bychom vám doporučili zvážit další náklady 400 $ na výškově nastavitelný stojan.
Pro naše shrnutí nejlepších displejů pro počítače Mac si přečtěte: Nejlepší monitory a displeje pro Mac.
Zdroj: macworld.com