Hodnocení
Klady
- Zdarma pro „nekomerční“ uživatele
- Režim Unity spouští aplikace Windows na ploše Macu
- 3D akcelerace pro počítače Mac se systémem Intel
Nevýhody
- Omezená podpora pro počítače Apple Silicon Mac
- Malá nápověda pro instalaci systému Windows 11 na ruce
- Používá spoustu techno-žargonu
Náš verdikt
Na podpoře Apple Silicon se stále pracuje, ale Fusion 13 zůstává dobrou volbou pro uživatele Maců, kteří potřebují na svých počítačích Mac spouštět aplikace pro Windows 11 nebo Linux. A díky bezplatné verzi pro nekomerční použití je to také cenově nejdostupnější možnost pro domácí uživatele a studenty.
Po mnoho let Parallels Desktop a VMware Fusion sváděly dlouhou bitvu o nejlepší virtualizační software pro uživatele Maců, kteří potřebovali na svých počítačích Mac spouštět software pro Windows. Pokaždé, když společnost Apple vydala novou verzi systému macOS, jsme viděli, že Parallels a VMware vydávají své vlastní aktualizace, a tato konkurence byla pro uživatele Maců skvělá, protože to znamenalo, že oba programy nadále nabízejí nové funkce a vylepšení výkonu každý rok. V posledních letech se však zdá, že se VMware více zaměřuje na své špičkové firemní produkty, a od uvedení Apple Silicon v roce 2020 už Fusion každoročním aktualizacím Parallels Desktopu příliš nekonkuruje.
Oba programy fungují v podstatě stejným způsobem a umožňují vytvořit virtuální počítač (VM), který běží na vašem Macu stejně jako jakákoli jiná aplikace Mac. Tento virtuální počítač emuluje fungování počítače se systémem Windows, což vám umožní nainstalovat do virtuálního počítače plnou kopii systému Windows a poté spustit jakýkoli software nebo hry pro Windows, které potřebujete používat. A co je zásadní, aplikace pro Windows můžete spouštět přímo vedle stávajících aplikací pro Mac – nemusíte přepínat mezi Macem a Windows, jako je tomu při použití Boot Campu na počítačích Mac s procesorem Intel (a Boot Camp už samozřejmě není na počítačích Mac s procesorem Apple Silicon vůbec k dispozici). Oba programy také umožňují vytvářet virtuální počítače, na kterých běží také různé verze Linuxu, což je užitečná funkce pro mnoho vývojářů a studentů.
Aktualizováno 31. července 2023 o podrobnosti o technickém náhledu společnosti VMware na chystanou aktualizaci aplikace Fusion, která by měla vést ke zlepšení výkonu počítačů Mac s Apple Silicon.
Fusion 13 se setkává s Windows 11
Poslední významnou aktualizací Fusion byla verze 12 v roce 2021, ale Fusion 12 nepodporoval nové procesory Apple M1 nebo M2, takže fungoval pouze na starších počítačích Mac, které stále měly procesory Intel. A vlastně ani oficiálně nepodporoval Windows 11 jako hostující operační systém pro virtuální počítače se systémem Windows. VMware však ve snaze odlákat lidi od Parallels Desktopu oznámil bezplatnou verzi programu – nazvanou Fusion Player -, která je k dispozici pro „nekomerční“ použití, například pro domácí uživatele nebo studenty, kteří jen občas potřebují na svých počítačích Mac používat aplikace pro Windows.
Abyste mohli bezplatnou verzi využívat, potřebujete účet MyVMware a neměli byste ji používat z komerčních důvodů. Zaregistrujte se a získejte bezplatnou licenci pro osobní použití zde.
To platí i dnes pro nový Fusion 13, který je k dispozici ke stažení zdarma pro nekomerční použití, ačkoli firemní uživatelé, kteří chtějí Fusion používat pravidelněji v práci, musí zaplatit za komerční licenci pro Fusion Player, která stojí 149 USD/127,49 Kč. K dispozici je také verze nazvaná Fusion Pro, která poskytuje pokročilejší funkce pro větší organizace a IT manažery a jejíž cena je 199 USD/ 169,16 GBP.
Nové aktualizace sice v posledních letech přicházejí pomaleji, ale ve společnosti VMware existuje malá skupina, která se nazývá „teamfusion“ a kterou vede Michael Roy (blogs.vmware.com/teamfusion/) a která pokračuje ve zlepšování Fusionu. Přibližně před rokem byla vydána předběžná verze Fusion, která představila podporu pro Apple Silicon i Windows 11, ale až koncem roku 2022 byla vydána finální verze Fusion 13.
Když si stáhnete Fusion 13, poskytuje jediný univerzální soubor, který lze nativně spustit jak na počítačích Intel Mac, tak na počítačích Mac s procesory Apple Silicon. Jediným omezením je, že Fusion nyní vyžaduje Mac se systémem macOS 12 (Monterey) nebo novějším (zatímco Parallels Desktop bude fungovat na macOS sahajícím až do Catalina 10.15).
Při provozu na počítačích Mac s procesory Intel funguje Fusion i nadále stejně jako vždy. Virtuálním počítačům můžete přiřadit až 32 procesorových jader a až 128 GB paměti, abyste mohli podle potřeby vyladit výkon virtuálních počítačů.
Fusion má také režim prohlížení nazvaný Unity – který je podobný režimu Coherence v Parallels Desktopu – který skrývá plochu Windows na vašich virtuálních strojích a umožňuje jednotlivým aplikacím Windows sedět na ploše Macu přímo vedle všech ostatních aplikací Macu.
Windows na křemíkovém počítači Apple
Při spuštění Fusion 13 na počítačích Mac s procesory Apple Silicon, jako jsou M1 nebo M2, je k dispozici omezenější rozsah funkcí. Tyto počítače Mac potřebují speciální verzi systému Windows 11 nazvanou Windows 11 On Arm a Michael Roy ze společnosti VMware říká, že Fusion 13 je pouze „naše první kolo funkcí pro Windows 11 On Arm“.
To znamená, že proces instalace a spuštění systému Windows 11 na počítačích Mac s Apple Silicon má poměrně ostré hrany. Parallels Desktop obsahuje možnost automatického stažení a zakoupení Windows 11 On Arm při vytváření nového virtuálního počítače, ale VMware nám jednoduše řekl, že je na uživateli, aby si zakoupil licenci od společnosti Microsoft. To bohužel není snadný úkol, protože Windows 11 On Arm je primárně určen k prodeji výrobcům počítačů, nikoli jednotlivým uživatelům, takže VMWare musí Fusion udělat trochu uživatelsky přívětivější pro lidi, kteří nerozumí složitostem licenční politiky Microsoftu. Fusion má také tendenci na vás házet spoustu složitého žargonu – například „side channel mitigations“ – což je věc, které pravděpodobně porozumí jen firemní IT manažeři.
Existují také některá technická omezení. Při provozu na počítačích Mac s procesory Intel poskytuje Fusion hardwarovou akceleraci 3D grafiky ve hrách a návrhovém softwaru pro Windows, které používají DirectX a OpenGL 4.3. Při běhu na křemíkových procesorech Apple však Fusion podporuje OpenGL pouze pro virtuální počítače, které používají Linux – přičemž podpora pro Windows se stále vyvíjí. Abychom byli spravedliví, vysoký výkon procesorů Apple M1 a M2 znamená, že virtuální počítače se systémem Windows by měly bez větších problémů zvládnout běžné úlohy, jako je prohlížení webu nebo spuštění verze Microsoft Office pro Windows – a to dokonce i v rozlišení 4K.
Hráči, kteří doufají, že si zahrají Elden Ring nebo Diablo IV, však mohou být zklamáni – přinejmenším se současnou verzí Fusion 13. Na obzoru je však naděje, protože v červenci 2023 VMware oznámil technický náhled nadcházející aktualizace Fusion, která poskytuje nové funkce a vylepšení výkonu pro počítače Mac s Apple Silicon.
Jak již bylo zmíněno, současná verze Fusion 13 nepodporuje 3D grafickou akceleraci při spuštění systému Windows 11 On Arm na počítačích Mac s procesory Apple Silicon (M1 nebo M2). Fusion Tech Preview 2023 však přináší „plnou 3D hardwarovou akceleraci grafiky“ pro virtuální počítače se systémem Windows On Arm na počítačích Mac s Apple Silicon, včetně podpory grafického systému Microsoft DirectX 11. VMware také uvádí, že toto zlepšení grafického výkonu zvýší výkon i pro uživatelské rozhraní Windows, takže úlohy, jako je změna rozlišení virtuálního počítače Windows, budou rychlejší a plynulejší.
Existují i další funkce, které jsou v současné době dostupné pouze při spuštění Fusion na starších počítačích Mac s procesory Intel, které budou také aktualizovány tak, aby fungovaly i na počítačích Mac s křemíkem Apple. Souhrnně se tyto funkce nazývají VMware Tools (stejně jako Parallels Tools v konkurenčním Parallels Desktop) a mají umožnit efektivnější spolupráci operačních systémů MacOS a Windows. Mezi klíčové funkce zde patří možnost kopírování/vkládání a přetahování mezi aplikacemi pro Mac a aplikacemi pro Windows. Funkce Autofit vám nyní také umožní rychle změnit rozlišení virtuálního počítače Windows On Arm pouhým přetažením okna Fusion na požadovanou velikost.
Fusion Tech Preview také zavádí novou bezpečnostní funkci, která využívá šifrovací systém nazvaný XTS. Ten nebude zpětně kompatibilní se staršími verzemi Fusionu, proto byste si měli před vyzkoušením této konkrétní nové funkce dát pozor na zálohování svých virtuálních počítačů Fusion. Datum vydání příští verze VMware Fusion zatím nebylo stanoveno, ale můžete si stáhnout Fusion Tech Preview a přečíst si o všech nových funkcích na blogu VMware.
Jen samozřejmě nezapomeňte, že Fusion Tech Preview není hotový software, takže při jeho používání buďte opatrní a pracujte s důležitými soubory nebo daty, o které nechcete přijít.