Jedním z hlavních rozdílů mezi MacBookem Air a MacBookem Pro je, že Air postrádá chladicí ventilátory. To znamená, že Air zpomalí svůj výkon, pokud při dané úloze počítač vytváří nadměrné teplo. To se u Airů stávalo vždy, ale u MacBooku Air M3 to zřejmě přeskočilo do nového extrému.
Společnost Max Tech provedla s MacBookem Air M3 rozsáhlé srovnávací testy a zjistila, že při používání M3 Air v režimu clamshell se dvěma externími displeji, což je jedna z hlavních nových funkcí notebooku, se notebook škrtil natolik, že se jeho výkon mohl snížit na polovinu. Max Tech to zjistil tak, že po dobu 20 minut spouštěl benchmark 3D Mark Wildlife Extreme. Po šesté minutě začne výkon klesat a pokračuje v tom, dokud se neztratí přibližně 50 procent výkonu.
O throttlingu MacBooku Air jsme se již zmiňovali (a zažili jsme ho) u minulých modelů, a dokonce jsme ho zaznamenali i při testování nového MacBooku Air M3 s otevřeným notebookem. V režimu clamshell (kdy je Air zavřený a zároveň připojený k externímu displeji) se projevuje drastičtější pokles než u minulých modelů Air, což je způsobeno tím, že notebook nemá ventilátor.
Lze argumentovat, že situace, která způsobuje pokles, je odlehlá, ale není to tak – 3DMark Wild Life Extreme je test 3D grafiky, který provádí úlohy běžně používané ve špičkových hrách, a Apple propaguje Air jako schopný herní notebook. Také throttling se netýká jen tohoto jediného benchmarkového testu. Společnost Max Tech zaznamenala podobný pokles i v testu Cinebench 2024 a při importu obrázků z Adobe Lightroom Classic.
Jak udržet výkon M3 MacBook Air v režimu clamshell
Společnost Max Tech vyzkoušela několik různých způsobů, jak zabránit škrcení MacBooku Air M3. Za prvé použili chladicí blok Svalt, což je stojan na notebook, který zároveň slouží jako chladič a odvádí teplo, které se rozptyluje spodkem skříně. Poté použili chladicí blok Svalt Cooling Block s ventilátorem Svalt Cooling Fan Fx. Obě metody snížily míru škrcení, přičemž sestava Block/Fan byla lepší než při použití pouhého bloku.
Nakonec rozbili skříň Air, nainstalovali tepelné podložky a Air umístili na Block s ventilátorem. Tato sestava byla nejúspěšnější a vykazovala malý nebo žádný throttling nebo ztrátu výkonu. Ve skutečnosti v některých testech Air mírně překonal MacBook Pro M3.
Použití chladicího bloku Svalt s chladicím ventilátorem Fx je jednoduchá metoda řešení problému, ale je drahá – blok stojí 279 USD a ventilátor 49 USD. Když to připočtete k ceně 15palcového MacBooku Air za 1 699 USD použitého v testech Max tech, zaplatíte 2 023 USD, což je o 24 USD více než za 14palcový MacBook Pro M3 za 1 999 USD, který bude brzy aktualizován tak, aby podporoval dva displeje v režimu clamshell jako Air. K dispozici jsou levnější stojany s chladicími ventilátory, ale není známo, jak jsou pro tento účel účinné. Přidání tepelných podložek je také poměrně snadné, ale ne každému je příjemné MacBook rozbalovat, aby se dostal do jeho nitra.
Proč MacBook Air nemá ventilátory? Aby byl Apple co nejtenčí a nejlehčí. Existuje však technologie, díky které by Apple mohl do Airu ventilátory umístit, aniž by se notebook zvětšil. Před několika měsíci jsem viděl ukázku hacknutého MacBooku Air vybaveného zařízením AirJet společnosti Frore, kterému Frore říká „polovodičový aktivní chladicí čip“. Jsou to ventilátory, které jsou o něco větší než velikost karty SD. AirJet odvádí teplo od procesoru Airu, což mu umožňuje udržet si výkon. AirJet není produkt, který by si spotřebitelé mohli koupit, ale mohl by být jednou z možností v budoucnu, až budou procesory výkonnější a základní potřeby náročnější.
Společnost Apple se ke zjištěním Max Tech nevyjádřila, ale Apple vždy stavěl MacBook Air do pozice notebooku pro běžné spotřebitele, který zvládne občasné náročné úkoly, jež se obvykle provádějí pomocí aplikací na profesionální úrovni. Pokud budete soustavně vykonávat práci náročnou na zátěž, je vhodnější MacBook Pro (který má chladicí ventilátory).
Možnost provozovat dva monitory se zavřeným víkem je sice novinkou, ale některá řešení umožňují používat dva monitory s otevřeným displejem, Další informace o MacBooku Air najdete v našem superprůvodci M3 MacBook Air.